Środa, 30 Wrzesień 2020 r. ,   Zofii, Hieronima

Wścieklizna: co warto wiedzieć o tej chorobie?

   5
Jest chorobą groźną i często spotykaną, a brak odpowiedniego leczenia może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. Wścieklizna, mimo znacznego postępu w medycynie, w dalszym ciągu jest wielkim problemem współczesnego świata. Co każdy z nas powinien wiedzieć na jej temat? W jaki sposób można chronić się przed tą chorobą?

Wścieklizna: na czym polega na choroba?

Wścieklizna to choroba wirusowa, która zagraża zarówno zwierzętom, jak i człowiekowi. Atakuje ona centralny układ nerwowy oraz mózg, a walka z tą chorobą jest wyjątkowo trudna. Nie można lekceważyć pierwszych jej objawów, gdyż brak leczenia może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Ważna jest też profilaktyka, dzięki której można znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Jakie są przyczyny wścieklizny?

Lisy, wiewiórki i zwierzęta domowe –oto najczęściej spotykani nosiciele groźnych wirusów, które mogą stać się przyczyną tak wielkich problemów ze zdrowiem. Pogryzienie przez zarażone zwierzęta jest dla ludzi wielkim zagrożeniem, a każdy taki wypadek powinien być możliwie jak najszybciej konsultowany z lekarzem. Z jego porady należy skorzystać nawet w chwili, gdy właściciel zwierzęcia będącego sprawcą ran jest przekonany, iż nie jest ono chore na wściekliznę.

Objawy i przebieg choroby

Przebieg choroby jest dość prosty. Wraz ze śliną chorego zwierzęcia, poprzez uszkodzoną wskutek ukąszenia skórę, do ludzkiego organizmu trafia groźny wirus. Szybko dociera on do rdzenia kręgowego oraz mózgu, a jego rozwój oznacza konsekwentne niszczenie tkanki nerwowej. Brak leczenia może doprowadzić chorego nawet do śmierci, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na wszelkie niepokojące objawy. Mogą one wystąpić nawet kilka miesięcy o ukąszeniu przez chore zwierzę. Jakie symptomy są najbardziej charakterystyczne w przypadku wścieklizny?
Typowe objawy, które pojawiają się wraz z rozwojem choroby, dotyczą w szczególności samej rany. Zaczerwienienie oraz uciążliwy ból w jej pobliżu to pierwsze niepokojące sygnały. Bóle głowy, gorączka oraz zbyt wielkie pobudzenie to kolejne sygnały, które mogą świadczyć o zakażeniu. Chrypka, duszność oraz problemy z oddychaniem to kolejne objawy, które świadczą o bardziej zaawansowanym stadium tej choroby.

Bezcenna profilaktyka

Ponieważ leczenie wścieklizny jest trudne i wymaga przyjmowania serii zastrzyków już w pierwszej fazie choroby, bardzo ważna staje się tu profilaktyka. Jakie są jej podstawowe zasady? Ogromnie ważne jest systematyczne korzystanie ze szczepionek oraz pilnowanie o zaszczepienie swego pupila. Choroba może sprawić, że z wiernego towarzysza zmieni się on w wielkie zagrożenie. Należy też zachować szczególną ostrożność w przypadku kontaktów z obcymi zwierzętami, a szczególną czujność powinna wzbudzić ich nadmierna ufność. Niestety, chęć pogłaskania obcego zwierzaka często staje się silniejsza niż rozsądek, stąd też wiele problemów ze wścieklizną.Punkt Tłumaczeń jest biurem, które prowadzi tłumacz przysięgły, Marcin Kwiatkowski. Jest on tłumaczem przysięgłym języka angielskiego,...
Klinika weterynaryjna OptoVet specjalizuje się w okulistyce zwierzęcej. Wysoko wykwalifikowana kadra zapewnia dobrą i troskliwą opiekę twoim...
Wielu mieszczuchów marzy o szybkiej przeprowadzce na wieś. Powstrzymują ich jedynie kwestie finansowe i brak ofert pracy na słabo zaludnionych...